4116R-1-331LF
Resistor Networks & Arrays 16pin 330 OHMS Isolated Low Profile
Datasheet
4116R-1-331LF DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Bourns | |
| Product Category | Resistor Networks & Arrays | |
| Packaging | Tube | |
| Series | 4100R | |
| Product | Networks | |
| Termination Style | DIP | |
| Resistor Values | 330 Ohms | |
| Tolerance | 2 % | |
| Circuit Type | Isolated | |
| Number of Resistors | 8 Resistor | |
| Number of Pins | 16 Pin | |
| Temperature Coefficient | 100 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Package / Case | DIP-16 | |
| Length | 21.97 mm | |
| Width | 6.71 mm | |
| Height | 4.57 mm | |
| Lead Spacing | 2.54 mm | |
| Power per Element | 2.25 W | |
| Product Type | Resistor Networks & Arrays | |
| Subcategory | Resistors | |
| Voltage Rating | 100 V |