SRR1280-471K
Power Inductors - SMD 470uH 10% SMD 1280
Datasheet
SRR1280-471K DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Bourns | |
| Product Category | Power Inductors - SMD | |
| Type | Power Inductor | |
| Package / Case | 5050 | |
| Shielding | Shielded | |
| Inductance | 470 uH | |
| Tolerance | 10 % | |
| Maximum DC Current | 900 mA | |
| Maximum DC Resistance | 880 mOhms | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Q Minimum | 20 | |
| Self Resonant Frequency | 2.2 MHz | |
| Termination | Standard | |
| Length | 12.5 mm | |
| Width | 12.5 mm | |
| Height | 7.5 mm | |
| Core Material | Ferrite | |
| Series | SRR1280 | |
| Packaging | Reel | |
| Application | Power | |
| Core Type | Wirewound | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Product Type | Power Inductors - SMD | |
| Product | Power Inductors | |
| Subcategory | Inductors, Chokes & Coils | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Test Frequency | 796 kHz |