DRC16-70SAE
Automotive Connectors 70P PLUG ASM
Datasheet
DRC16-70SAE DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Product Category | Automotive Connectors | |
| Product | Housings | |
| Number of Positions | 70 Position | |
| Pitch | 5.49 mm (0.216 in) | |
| Gender | Plug (Male) | |
| Mounting Style | Cable Mount / Free Hanging | |
| Termination Style | Crimp | |
| Wire Gauge Min | 20 AWG | |
| Wire Gauge Max | 14 AWG | |
| Color | Black | |
| Sealed / Unsealed | Sealed | |
| Series | DRC | |
| Packaging | Bulk | |
| Application | Wire to Wire | |
| Contact Gender | Without Socket Contacts | |
| Current Rating | 13 A | |
| Flammability Rating | UL 94 | |
| Height | 36.06 mm | |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Ingress Protection | IP68 | |
| Length | 41.73 mm | |
| Locking Mechanism | Integrated in Housing | |
| Material | Plastic | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Mounting Angle | Straight | |
| Number of Rows | 5 Row | |
| Product Type | Automotive Connectors | |
| Subcategory | Automotive Connectors | |
| Type | Plug | |
| Voltage Rating | 250 VDC | |
| Width | 103.99 mm | |
| Wire Gauge Range | 14 AWG to 20 AWG | |