DRC16-70SAE-P013
Automotive Connectors 70P PLUG ASM
Datasheet
DRC16-70SAE-P013 DatasheetSpecifications
| Product | Housings | |
| Number of Positions | 70 Position | |
| Pitch | 5.49 mm (0.216 in) | |
| Termination Style | Crimp | |
| Wire Gauge Min | 20 AWG | |
| Wire Gauge Max | 14 AWG | |
| Current Rating | 13 A | |
| Dimensions | 103.99 mm x 36.06 mm x 41.73 mm | |
| Flammability Rating | UL 94 | |
| Height | 36.06 mm | |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Ingress Protection | IP68, IP6K9K | |
| Length | 41.73 mm | |