HPC2C151K
Ceramic Composition Resistors 2W 150 ohm 10%
Datasheet
HPC2C151K DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | KOA Speer | |
| Product Category | Ceramic Composition Resistors | |
| Series | HPC | |
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 150 Ohms | |
| Power Rating | 2 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 400 V | |
| Temperature Coefficient | - 1200 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Diameter | 5 mm | |
| Length | 21 mm | |