UHE1H471MHD6
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 50volts 470uF
Datasheet
UHE1H471MHD6 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Nichicon | |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded | |
| Capacitance | 470 uF | |
| Voltage Rating DC | 50 VDC | |
| Diameter | 12.5 mm | |
| Length | 20 mm | |
| Lead Spacing | 5 mm | |
| Product | Low Impedance Electrolytic Capacitors | |
| Life | 10000 Hour | |
| Tolerance | 20 % | |
| Ripple Current | 1.69 A | |
| ESR | 45 mOhms | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Lead Style | Straight | |
| Termination Style | Radial | |
| Series | UHE | |
| Packaging | Bulk | |
| Dissipation Factor DF | 0.1 | |
| Leakage Current | 235 uA | |
| Package / Case | 12.5 mm x 20 mm | |