CL10A225KQ8NNNC
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 2.2uF+/-10% 6.3V X5R 0603
Manufacturer:
Mfr Part:
CL10A225KQ8NNNC
TTI Part:
CL10A225KQ8NNNC
Similar
ManufacturerSamsung Electro-Mechanics
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance2.2 uF
Voltage Rating DC6.3 VDC
DielectricX5R
Tolerance10 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.9 mm (0.035 in)