C1608X7S1A475K080AC
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0603 10V 4.7uF X7S 10% T: 0.8mm
Manufacturer:
Mfr Part:
C1608X7S1A475K080AC
TTI Part:
C1608X7S1A475K080AC
Similar
ManufacturerTDK
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance4.7 uF
Voltage Rating DC10 VDC
DielectricX7S
Tolerance10 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.8 mm (0.031 in)