A21930909MP
Barrier Terminal Blocks Single Row 9 Pole MAGNUM 2000 SERIES.
Datasheet
A21930909MP DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Eaton | |
| Product Category | Barrier Terminal Blocks | |
| Product | Barrier Terminal Blocks | |
| Number of Positions | 9 Position | |
| Pitch | 9.53 mm | |
| Current Rating | 30 A | |
| Voltage Rating | 300 V | |
| Wire Gauge Min | 22 AWG | |
| Wire Gauge Max | 12 AWG | |
| Type | Screw Terminal Blocks | |
| Number of Rows | 1 Row | |
| Mounting Style | Panel Mount | |
| Color | Black | |
| Series | A2 | |
| Packaging | Bulk | |
| Contact Plating | Zinc | |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | |
| Height | 19.3 mm | |
| Housing Material | Thermoplastic (TP) | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Mounting Angle | Straight | |
| Product Type | Barrier Terminal Blocks | |
| Subcategory | Terminal Blocks | |
| Termination Style | Quick Connect | |
| Tradename | Magnum | |
| Width | 16.5 mm |