ADJH21005
General Purpose Relays 5V 50A 1 Coil 100mW TV-20.
Datasheet
ADJH21005 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Panasonic | |
| Product Category | General Purpose Relays | |
| Product | Power Relays | |
| Type | Latching Relay | |
| Coil Voltage | 5 VDC | |
| Relay Contact Form | 1 Form A (SPST-NO) | |
| Contact Current Rating | 50 A | |
| Contact Termination | Solder Pin | |
| Mounting Style | Through Hole | |
| Switching Voltage | 480 VAC | |
| Coil Termination | Solder Pin | |
| Coil Type | Latching | |
| Coil Resistance | 25 Ohms | |
| Coil Current | 200 mA | |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) | |
| Series | DJ | |
| Length | 39 mm | |
| Width | 15 mm | |
| Height | 30.2 mm | |
| Packaging | Bulk | |
| Maximum Switching Current | 50 A | |