EM257508HC
Pluggable Terminal Blocks 8p 5.08mm EM2575 HORIZONTAL.
Datasheet
EM257508HC DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Eaton | |
| Product Category | Pluggable Terminal Blocks | |
| Product | Headers | |
| Number of Positions | 8 Position | |
| Pitch | 5.08 mm | |
| Termination Style | Solder Pin | |
| Mounting Style | Through Hole | |
| Current Rating | 16 A | |
| Voltage Rating | 300 V | |
| Series | EM2575 | |
| Packaging | Bulk | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Plating | Tin | |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | |