HPC1C183K
Ceramic Composition Resistors 18K ohm 10% 1W CURRENT.
Datasheet
HPC1C183K DatasheetSpecifications
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 18 kOhms | |
| Power Rating | 1 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 300 V | |
| Temperature Coefficient | - 1200 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Diameter | 4.5 mm | |
| Length | 16 mm | |