HPC2C391K
Ceramic Composition Resistors 2W 390 ohm 10%.
Datasheet
HPC2C391K DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | KOA Speer | |
| Product Category | Ceramic Composition Resistors | |
| Series | HPC | |
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 390 Ohms | |
| Power Rating | 2 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 400 V | |
| Temperature Coefficient | - 1200 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Diameter | 5 mm | |
| Length | 21 mm | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Packaging | Bulk | |
| Lead Diameter | 0.8 mm | |