HPC3C152K
Ceramic Composition Resistors 3W 1.5K ohm 10%.
Datasheet
HPC3C152K DatasheetSpecifications
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 1.5 kOhms | |
| Power Rating | 3 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 450 V | |
| Diameter | 6 mm | |
| Length | 26 mm | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Packaging | Bulk | |
| Lead Diameter | 0.8 mm | |