HPC3C180K
Ceramic Composition Resistors 3W 18 10%.
Datasheet
HPC3C180K DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | KOA Speer | |
| Product Category | Ceramic Composition Resistors | |
| Series | HPC | |
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 18 Ohms | |
| Power Rating | 3 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 450 V | |
| Temperature Coefficient | - 900 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Diameter | 6 mm | |
| Length | 26 mm | |