HPC3C470K
Ceramic Composition Resistors 3W 47 ohm 10%.
Datasheet
HPC3C470K DatasheetSpecifications
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 47 Ohms | |
| Power Rating | 3 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 450 V | |
| Temperature Coefficient | - 900 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Diameter | 6 mm | |
| Length | 26 mm | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Packaging | Bulk | |
| Lead Diameter | 0.8 mm | |