HPC5C101K
Ceramic Composition Resistors 100 ohm 10% 5W CURRENT.
Datasheet
HPC5C101K DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | KOA Speer | |
| Product Category | Ceramic Composition Resistors | |
| Series | HPC | |
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 100 Ohms | |
| Power Rating | 5 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 550 V | |
| Temperature Coefficient | - 1200 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Diameter | 7.5 mm | |
| Length | 44 mm | |