XF2M-3015-1A-R500
FFC & FPC Connectors FPC Connector 500 Piece Reel.
Datasheet
XF2M-3015-1A-R500 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Omron | |
| Product Category | FFC & FPC Connectors | |
| Product | Receptacles | |
| Number of Positions | 30 Position | |
| Pitch | 0.5 mm | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Mounting Angle | Right Angle | |
| Contact Location | Dual Contact | |
| Contact Plating | Gold | |
| Current Rating | 500 mA | |
| Series | XF2M | |
| Minimum Operating Temperature | - 30 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C | |
| Packaging | Reel | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | |
| Gender | Female | |
| Housing Color | Black | |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) | |
| Insulation Resistance | 100 MOhms | |
| Product Type | FFC & FPC Connectors | |
| Subcategory | FFC & FPC Connectors | |
| Voltage Rating | 50 V | |