SRR4818A-2R2Y
Power Inductors - SMD 3.5A 2.2uH 30% SMD 4818 AEC-Q200
Datasheet
SRR4818A-2R2Y DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Bourns | |
| Product Category | Power Inductors - SMD | |
| Type | Power Inductor | |
| Shielding | Shielded | |
| Inductance | 2.2 uH | |
| Tolerance | 30 % | |
| Maximum DC Current | 2.7 A | |
| Maximum DC Resistance | 45 mOhms | |
| Saturation Current | 2.43 A | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C | |
| Self Resonant Frequency | 90 MHz | |
| Termination | Standard | |
| Length | 4.8 mm | |
| Width | 4.8 mm | |
| Height | 1.8 mm | |
| Core Material | Ferrite | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Series | SRR4818A | |
| Packaging | Reel | |
| Application | Power | |
| Core Type | Wirewound | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Product Type | Power Inductors - SMD | |
| Product | Power Inductors | |
| Subcategory | Inductors, Chokes & Coils | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Test Frequency | 100 kHz |