LTKAK6-066C
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 66V 6KA
Datasheet
LTKAK6-066C DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Product Category | ESD Protection Diodes / TVS Diodes | |
| Polarity | Bidirectional | |
| Number of Channels | 1 Channel | |
| Working Voltage | 66 V | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Clamping Voltage | 120 V | |
| Breakdown Voltage | 72 V | |
| Package / Case | SMTO-218 | |
| Ipp - Peak Pulse Current | 6 kA | |
| Cd - Diode Capacitance | 5.5 nF | |