RC0603FR-131K5L
Thick Film Resistors - SMD General Purpose Chip Resistor 0603, 1.5kOhms, 1%, 1/10W
Manufacturer:
Mfr Part:
RC0603FR-131K5L
TTI Part:
RC0603FR-131K5L
Similar
ManufacturerYAGEO
Product CategoryThick Film Resistors - SMD
PackagingReel
SeriesRC L
Resistance1.5 kOhms
Power Rating100 mW (1/10 W)
Tolerance1 %
Temperature Coefficient100 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating75 V
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.45 mm (0.018 in)