HPC2C220K
Ceramic Composition Resistors 22 ohm 10% 2W CURRENT.
Datasheet
HPC2C220K DatasheetSpecifications
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 22 Ohms | |
| Power Rating | 2 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 400 V | |
| Temperature Coefficient | - 900 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Diameter | 5 mm | |
| Length | 21 mm | |