HPC2C562K
Ceramic Composition Resistors 2W 5.6K ohm 10%.
Datasheet
HPC2C562K DatasheetSpecifications
| Termination Style | Axial | |
| Resistance | 5.6 kOhms | |
| Power Rating | 2 W | |
| Tolerance | 10 % | |
| Voltage Rating | 400 V | |
| Diameter | 5 mm | |
| Length | 21 mm | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Packaging | Bulk | |
| Lead Diameter | 0.8 mm | |